Zawód programista

Moja pierwsza książka od lat

W ciągu całego mojego życia przeczytałem bardzo mało książek. Były to głównie lektury, ale i tutaj wolałem ograniczyć się do przeczytania streszczenia w większości przypadków. Nikomu nie udało się do tej pory wzbudzić we mnie szczerej chęci sięgania po książkę. To jest w moim odczuciu problem naszego szkolnictwa.

Moje przemyślenia na temat szkolnictwa

Jestem zdania, że w szkołach nie uczą tego co naprawdę ważne. Wpajają nam pewną wiedzę nie pokazując sposobów jak skutecznie i trwale pozyskiwać informacje i je potem wykorzystywać. Nie odpowiadają na jedno zasadnicze pytanie: “dlaczego?”. Dlaczego uczymy się pewnych rzeczy, czemu pozyskanie danej wiedzy ma służyć. Jestem w stanie zrozumieć i sam sobie wytłumaczyć dlaczego uczyłem się matematyki czy języka polskiego. Nie pojmuję jednak dlaczego kazali nam czytać Krzyżaków czy Wesele i dlaczego pytali nas w którym roku urodził się Napoleon Bonaparte. Jakby to, że była to konkretna data miało jakieś znaczenie. W szkole nie motywuje się uczniów do nauki tylko wymaga zaliczania sztywnego programu nauczania. Ja jestem zdania żeby nauka wynikała z realnych potrzeb. Chcę pisać dobre teksty na blog-a – czytam o blogowaniu i uczę się tego. Chcę być programistą C# to uczę się programowania w C#. Chcę założyć firmę to uczę się zakładania i prowadzenia działalności. Pozyskiwanie takiej wiedzy ma sens, ponieważ możemy ją od razu wykorzystać w praktyce i taka wiedza utrwali się na długie lata. Dodatkowo mamy wtedy odpowiednią motywację dzięki której pozyskiwanie informacji czy wykonywanie pewnych działań idzie dużo lepiej. Przykładowo: Ja nigdy nie lubiłem pisać wypracowań z języka polskiego a pisanie takich tekstów jak tutaj na blogu robię chętnie i z zapałem.

Wracając do tematu

Zawsze czytałem książki z przymusu, aż do czasu kiedy coś się we mnie zmieniło. Już nie pamiętam dokładnie jak to było i nie jest to chyba istotne, ale wiem że w pewnym momencie trafiłem na bloga Macieja Aniserowicza (devstyle.pl). Szukałem wtedy jakichś informacji na temat wykorzystania Azure IoT w praktyce  i zacząłem obserwować poczynania Maćka na portalach społecznościowych. Na podstawie informacji jakie pozyskałem z jego vloga, bloga i innych źródeł doszedłem do wniosku, że jest wartościowym człowiekiem. Zacząłem wtedy myśleć jak okazać mu wsparcie i wdzięczność za to co robi i wtedy właśnie rozpoczął przedsprzedaż swojej książki. Nie wahałem się zbyt długo i zakupiłem ją. Zrobiłem to właśnie tylko i wyłącznie w celu „wsparcia” nie mając nawet w planie przeczytania jej. Natomiast jak ją dostałem to jednak postanowiłem zmusić się do przeczytania jej i ku mojemu zaskoczeniu książka okazała się być naprawdę dobra! Czytałem ją z dużym zainteresowaniem i z lekką dozą przyjemności nie mogąc doczekać się kolejnego czasu przeznaczonego na czytanie. Niestety nie pozbyłem się niechęci do czytania, ale teraz wiem że warto i obecnie być może nie robię tego z dużą przyjemnością, ale jest to częścią mojego każdego dnia.

Recenzja

Książka bardzo udana. Jak już wspomniałem książkę kupiłem głównie z powodu mojego ogromnego szacunku do jej autora. Jestem programistą z wieloletnim stażem i tematyka jest mi bliska. Wiele opisanych tematów znam z autopsji i wiele doświadczeń Maćka mogłoby być moimi. Czytając tę książkę miałem wrażenie że to o mnie, albo jakbym sam ją napisał 🙂 Uważam generalnie, że ta książka nie jest przeznaczona tylko dla programistów – jest w niej wiele prawd, które można zastosować w życiu każdego człowieka. Autor nie uniknął powtarzania jednak pewnych oczywistych dla mnie stwierdzeń, ale być może ktoś znajdzie wartość nawet w takich treściach. Dobrze jest czerpać z doświadczenia tych którzy są od nas mądrzejsi. Żałuję, że ta książka nie ukazała się 10 lat temu jak rozpoczynałem swoją przygodę z IT. Być może uniknąłbym tych samych błędów co Maciek. Popełniałem te same błędy, miałem te same problemy, te same doświadczenia. Książka nie jest idealna, ale na tyle dobra że mogę ją spokojnie polecić wszystkim niezależnie od etapu na którym są – czy to dopiero rozpoczynają swoją karierę, czy też już przeszli bardzo wiele, czy też są już na jej końcu – nigdy nie jest za późno żeby spełniać swoje marzenia i osiągać swoje cele. Wbrew pozorom książka nie dotyczy tylko programistów. Podobne zasady i wytyczne można by było zastosować w innych zawodach dlatego spokojnie można polecić tę książkę ludziom, którzy z IT nie mają nic wspólnego i również mogliby wynieść z niej coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.