W tym wpisie odpowiemy sobie na pytanie jak przeprowadzić szybki zakup Bitcoina za pośrednictwem platformy do zakupu/wymiany kryptowalut Changelly. Artykuł jest częścią serii poświęconej różnym sposobom na szybki zakup Bitcoina. Wstęp do całej serii jest dostępny tutaj.

Rejestracja

Instrukcja rejestracji jest dostępna tutaj.

Logowanie

Wchodzimy na stronę główną changelly.com.

Logujemy się klikając przycisk Sign in w prawym górnym rogu.

Z prawej strony wysunie się panel logowania. W zależności od wybranego sposobu podczas rejestracji możemy logować się za pomocą konta google, facebook albo twitter. Możemy też skorzystać z adresu email i hasła. Aby się zalogować klikamy odpowiedni przycisk google, facebook, twitter albo Continue to exchange. Jeśli włączyliśmy dwustopniową weryfikację to musimy jeszcze wprowadzić kod weryfikacyjny.

W pole Code wprowadzamy kod z aplikacji Authenticator i klikamy przycisk Continue to exchange. W rezultacie zostaniemy przeniesieni na stronę główną zakupu/wymiany.

Szybki zakup Bitcoina – Changelly

Na stronie głównej wybieramy walutę źródłową YOU SEND EUR i wprowadzamy wartość. W przypadku EURO minimalna wartość to 50. Następnie wybieramy walutę docelową YOU GET BTC (bitcoin).

Pojawi się kwota BTC jaką dostaniemy za podaną ilość  EURO. Następnie zgadzamy się z z warunkami korzystania i polityką prywatności oraz z AML i KYC. (polityka anti money laundering, czyli przeciwko praniu pieniędzy oraz KYC know your customer, czyli poznaj swojego klienta). Po zaznaczeniu pola wyboru klikamy na przycisk Next step.

Pojawia się okno informujące nas o zagrożeniach. Zanim przejdziemy dalej musimy potwierdzić, że rozumiemy następujące kwestie:

  • Rozumiemy, że używamy Changelly do zakupu kryptowaluty używając konta, które jest pod naszą osobistą kontrolą.
  • Rozumiemy, że jeśli jesteśmy proszeni przez osoby trzecie do zapłaty w kryptowalucie to może to być nielegalne albo scam.
  • Jesteśmy to by zakupić kryptowalutę (jeśli zostaliśmy skierowani na tą stronę żeby kupić cokolwiek innego to proszeni jesteśmy o kontakt z supportem Simplex).
  • Rozumiemy, że transakcje kryptowalutowe są nieodwracalne i nie będziemy w stanie dostać zwrotu pieniędzy za nasz zakup.
  • Nie używamy Changelly do hazardu albo innego naruszenia zasad używania Changelly.

Jeśli tak to klikamy I understand.

Następnie wprowadzamy adres BTC, na który zostanie przelana odpowiednia ilość BTC i klikamy Continue.

Wprowadzamy dane płatności i klikamy na samym dole Pay Now.

Weryfikacja

Ponieważ jest to nasza pierwsza transakcja na Changelly, która korzysta z procesora Simplex musimy zweryfikować nasz adres email i numer telefonu.

Na naszą skrzynkę email została wysłana wiadomość weryfikująca. W celu potwierdzenia adresu email otwieramy wiadomość i klikamy w odpowiedni link. Następnie na nasz telefon powinien zostać wysłany czterocyfrowy kod weryfikujący, który należy wprowadzić w pole edycyjne i kliknąć przycisk Verify.

Po wykonaniu tych akcji zarówno email jak i telefon powinny być poprawnie zweryfikowane i będzie można kliknąć przycisk Continue.

Z uwagi na wymogi prawne wymagany jest również skan dokumentu tożsamości. Aby wgrać skan przedniej części dokumentu należy kliknąć przycisk Choose File w polu Front side i w oknie dialogowym wybrać odpowiedni plik. To samo robimy w przypadku tylnej części dokumentu klikając Choose File w polu Back side.

Dalej wprowadzamy dane osobowe: imię i nazwisko, datę urodzenia, płeć, państwo, numer dowodu tożsamości i datę ważności dokumentu. Kolejno w sekcji Residential address zaznaczamy pole Same as billing address – w celu potwierdzenia, że nasz adres zamieszkania jest taki sam jak adres płatnika. Jeśli jest to inny adres to wprowadzamy go w odpowiednie pola. Jeśli wszystkie dane są wypełnione to klikamy przycisk Upload Document. Weryfikacja jest błyskawiczna i natychmiast po załadowaniu dokumentów przechodzimy do realizacji transakcji. Jeśli jest to nasza kolejna transakcja to cały proces weryfikacji jest pomijany.

Realizacja transakcji

Czekamy na przetworzenie płatności.

Jeśli pojawi się błąd to dostaniemy komunika jak na screenie powyżej. W moim przypadku okazało się, że nie jest możliwe dokonanie płatności za pomocą karty, której dane wprowadziłem. Odbiorca nie jest obsługiwany przez dostawcę karty. Próbowałem bowiem wykonać płatność za pomocą karty wirtualnej jednorazowej Revolut i okazało się, że nie obsługują oni płatności związanych z zakupem kryptowalut. Spróbowałem użyć innej karty i tym razem się udało. Musiałem ponownie wprowadzić wszystkie dane dotyczące karty i adresu rozliczeniowego. Na szczęście nie trzeba było ponownie przeprowadzać weryfikacji, więc po kliknięciu Pay Now zostałem przeniesiony na poniższą stronę.

Sama płatność jest obsługiwana przez simplex (simplex.com) więc po zakończeniu transakcji możemy kliknąć Return to Changelly i czekać na realizację płatności. Czas transakcji zależy od waluty, którą kupujemy albo, na którą konwertujemy. W przypadku zakupu Bitcoina trzeba było czekać 53 minuty.

Podsumowanie

W poniższej tabelce zebrałem wszystkie istotne informacje na temat tej transakcji aby przedstawić koszty i czas trwania zakupu.

 ChangellyUwagi
RejestracjaTak 
WerycikacjaTak 
Sposób zakupuVISA/Mastercard 
Kwota €                    50,00 Minimalna kwota 50 EURO
Kurs €               8 770,00 Średni kurs zamknięcia z godziny zawarcia transakcji
Kurs EURO/BTC ₿        0,00009567 Kurs oczekiwany za 1 EURO
Opłata giełdy ₿        0,00000957 Opłata giełdy, na której wykonywana jest transakcja
Opłata sieciowa ₿        0,00010000 Opłata sieci bitcoina
Czas rejestracji (minuty)00:00:30Wprowadzenie adresu email i potwierdzenie go
Czas tworzenia transakcji (minuty)00:05:00Wprowadzenie danych karty, adresu rozliczeniowego i danych weryfikacyjnych z gotowymi skanami dokumentu ID
Rozpoczęcie transakcji17:30:00Orientacyjna godzina kliknięcia przycisku PayNow
Zakończenie transakcji18:23:00Godzina, w której wartość została uznana i potwierdzona na koncie docelowym
Zakupiona ilość ₿        0,00428507 Ilość jaka została dodana do rachunku docelowego
Zakupiona wartość €                    37,58 Wartość według średniego kursu zamknięcia z godziny zawarcia transakcji
Opłata (wartość) €                    12,42 Różnica między wartością ściągniętą z karty a wartością zakupionej waluty przelaną na rachunek docelowy
Opłaty procentowe25%Jaki procent kwoty zakupu stanowią opłaty
Całkowity czas zakupu (minuty)00:58:30 
Całkowity czas zakupu bez rejestracji (minuty)00:58:00 

Jeden komentarz

  1. Pingback:12 sprawdzonych sposobów na szybki zakup bitcoina - Lepsza wersja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.