Niedawno wróciłem z wakacji w Chorwacji i chciałem podzielić się swoimi doświadczeniami na temat jak najkorzystniej płacić w tym kraju. Chciałbym odpowiedzieć na pytanie czy za pomocą karty Revolut da się płacić i wybierać pieniądze z bankomatu. Jeśli tak to, ile to kosztuje i jak to wygląda na tle alternatywnych sposobów wymiany waluty i płatności.

Przygotowania do wyjazdu do Chorwacji

Zawsze planując wyjazd staram się mniej więcej planować budżet tak żeby mieć odpowiednią ilość waluty dla każdego kraju na mojej drodze. Odkąd pojawił się Revolut nie mam tego problemu, ale przed wyjazdem do Chorwacji słyszałem, że z płatnością za jego pośrednictwem w tym kraju może być jakiś problem. Wynikało to głównie z tego, że wśród dostępnych kont na platformie Revolut nie ma konta w walucie Chorwackiej. Obawiałem się, że nie będę mógł korzystać z mojej karty lub za jej korzystanie będą pobierane dodatkowe opłaty. Nie znalazłem w Internecie informacji na ten temat, dlatego dla świętego spokoju wziąłem odpowiednią ilość EURO.

Dlaczego EURO, skoro można w Polsce od razu wymienić pieniądze na Kuny? Bezpośrednia wymiana na Kuny jest po prostu mniej opłacalna, ponieważ kurs jest niekorzystny. Bardziej optymalnie wychodziła wymiana na EURO i potem w Chorwacji na Kuny, nawet zakładając niski kurs HRK do EURO, czyli 7 (7 HRK za jedno EURO).

Płacenia i wybierania za pomocą karty do konta PLN nie brałem w ogóle pod uwagę, ponieważ tą ścieżkę już dobrze znam i wiem, że jest ona najmniej opłacalna. Jest jeszcze opcja wykorzystania karty do konta walutowego, ale nigdy tego nie próbowałem więc nie jestem w stanie się do tego odnieść.

Przykład

Wymieniając 5000 PLN na HRK i kursach PLN HRK (08.2018): 0.65, PLN EUR 4,3, HRK EUR 7 przy wymianie bezpośredniej dostajemy 7692 HRK (5000/0,65), natomiast przy wymianie za pośrednictwem EURO dostajemy 8139 HRK ((5000/4,3)*7). Jak widać można trochę zaoszczędzić przy wymianie przez EURO. Dodatkowo w niektórych kantorach w Chorwacji przy wymianie większej ilości EURO kurs jest lepszy – w jednym z kantorów w których wymieniałem przy wymianie powyżej 800 EURO kurs HRK EUR wynosił już nie 7 a 7,3 co dla naszego przykładu przy wymianie za pośrednictwem EURO daje nam 8488 HRK. Kompletne obliczenia przedstawiłem na poniższej tabelce.

Kwota do wymiany              5 000,00 zł               5 000,00 zł
Kurs PLN HRK0,650,65
Kurs PLN EURO4,304,30
Kurs HRK EURO7,007,30
Konwersja PLN HRK         7 692,31 HRK          7 692,31 HRK
Konwersja PLN EURO HRK         8 139,53 HRK          8 488,37 HRK
Różnica HRK            447,23 HRK             796,06 HRK
Różnica PLN                 290,70 zł                  517,44 zł

Generalnie nie lubię posiadać dużej ilości gotówki przy sobie, dlatego Revolut to dla mnie idealne rozwiązanie. Natomiast w tym przypadku wolałem nie ryzykować i wybrałem pewne rozwiązanie.

Revolut w Chorwacji

Na miejscu postanowiłem jednak sprawdzić, jak wyglądają płatności oraz wypłata pieniędzy z bankomatu za pomocą Revoluta.

Płatność kartą

Już w pierwszy dzień podróży byłem zmuszony zapłacić kartą za Autostradę, ponieważ w gotówce miałem ze sobą tylko EURO. W tym kraju da się w wielu miejscach, w tym na bramkach, płacić w EURO, ale jest to w większości przypadków bardzo nieopłacalne. Szczegóły transakcji można zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu z mojego telefonu.

Revolut w Chorwacji - płatność kartą
Revolut w Chorwacji – płatność kartą

Jak widać kurs był bardzo dobry i wynosił 7,34 HRK za jedno EURO oraz nie zostały pobrane żadne dodatkowe opłaty. Z mojego konta Revolut w EURO została odjęta kwota 18,24 EURO.

Wypłata z bankomatu

Znalazłem pierwszy lepszy bankomat w Zadarze. Nie było to trudne – jeszcze chyba w żadnym miejscu nie widziałem tylu bankomatów w tak bliskim sąsiedztwie. W centrum Zadaru aż roi się od tych urządzeń i są dostępnie niemal co każde 50m. Bardzo dobrze, że bankomatów było tam tak wiele, bo okazało się, że pierwszy bankomat jaki znalazłem nie przyjął mojej karty. Na szczęście zaraz obok był dostępny drugi bankomat akceptujący tę kartę i mogłem dokonać wypłaty. Bankomat, z którego dokonałem wypłaty uwieczniłem na poniższym zdjęciu.

Revolut w Chorwacji - bankomat
Revolut w Chorwacji – bankomat

Jak widać nie jest to urządzenie żadnej znanej sieci typu Euronet. Widziałem jednak, że sporo ludzi z niego korzysta, więc postanowiłem go sprawdzić. Po prawej stronie znajduje się inny bankomat, który wcześniej odrzucił moją kartę.

Do testu chciałem wybrać jak najmniejszą ilość, ponieważ nie wiedziałem czego się spodziewać. Okazało się, że minimalnie mogę wypłacić 100 Kun. Sprawdziłem dwa bankomaty i w obu był ten sam limit. Szczegóły transakcji można zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu z mojego telefonu.

Revolut w Chorwacji - wypłata z bankomatu
Revolut w Chorwacji – wypłata z bankomatu

Jak widać kurs był bardzo dobry – w żadnym kantorze nie uzyskałbym takiego kursu nawet wymieniając bardzo dużą ilość EURO. Można też zaobserwować, że dla tej transakcji nie ma żadnych dodatkowych opłat. Z mojego konta Revolut w EURO została odjęta kwota 13,48 a w mojej dłoni znalazł się banknot o nominale 100 Kun. Czego chcieć więcej?

Aczkolwiek w celu uzyskania powyższych warunków należy wykonać dwa ważne kroki. Pierwszym z nich jest brak zgody na przewalutowanie. W przypadku zgody na przewalutowanie nastąpi ono przez funty brytyjskie co wiąże się z dodatkową opłatą. Drugim natomiast jest wybór kursu niegwarantowanego – do wyboru są dwa rodzaje kursów: kurs gwarantowany i kurs niegwarantowany. Kurs gwarantowany brzmi nieco lepiej, ale to tylko zabieg marketingowy i niejednokrotnie pułapka, ponieważ może on być niekorzystny.

Podsumowanie

Po raz kolejny nie zawiodłem się na Revolut i utwierdziło mnie to w przekonaniu, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Nawet jeśli w Revolut nie ma dedykowanego konta dla danej waluty to można z powodzeniem i korzystnie używać tego rozwiązania. Wychodzi na to, że na chwilę obecną jest to najbardziej korzystne rozwiązanie. Nie chodzi tylko o oszczędności na wymianie, ale także brak konieczności posiadania gotówki. Na koniec przedstawiam wszystkie 4 rozwiązania z jakich korzystałem.

Kurs przy wymianie do 800 EUROKurs przy wymianie powyżej 800 EUROKurs płatności RevolutKurs wypłaty Revolut
Kwota do wymiany                 5 000,00 zł               5 000,00 zł             5 000,00 zł          5 000,00 zł
Kurs PLN HRK0,650,650,650,65
Kurs PLN EURO4,304,304,304,30
Kurs HRK EURO7,007,307,357,42
Konwersja PLN HRK            7 692,31 HRK          7 692,31 HRK        7 692,31 HRK     7 692,31 HRK
Konwersja PLN EURO HRK            8 139,53 HRK          8 488,37 HRK        8 546,51 HRK     8 627,91 HRK
Różnica HRK               447,23 HRK             796,06 HRK           854,20 HRK        935,60 HRK
Różnica PLN                    290,70 zł                  517,44 zł                555,23 zł             608,14 zł

Arkusz do wykonywania obliczeń jest dostępny do pobrania tutaj.

Uwaga 1

Korzystam z konta Revlout Premium. Nie wydaje mi się jednak żeby to mogło mieć wpływ na różnice w kursach, czy opłaty dodatkowe. Z tego co wiem to w koncie Premium wyższe są tylko limity wyciągania gotówki z bankomatu. Wynoszą one: 400 EURO na koncie zwykłym i 800 EURO na koncie Premium.

Uwaga 2

Obecnie jest już dedykowane konto do obsługi waluty HRK więc zarządzanie środkami jest jeszcze prostsze. Aczkolwiek wymiana na inną walutę nie jest potrzebna, ponieważ w czasie płatności system sam sobie robi konwersję “w locie” z konta, na którym mamy dostępne środki. Wymiana ma w mojej ocenie jedynie sens wtedy, kiedy byśmy chcieli się zabezpieczyć przez zmianami kursowymi lub przed weekendem. W Sobotę i Niedzielę kurs jest za zwyczaj bardziej niekorzystny.

Jeden komentarz

  1. Moje testy (1 raz z kartą za granicą). Kilka razy odmówił mi transakcji (włączona blokada lokalizacji karty). Kolega płacił za te same rzeczy i w tej samej kwocie (np. przejazd autostradą) karta ING – pobrało mu tyle samo PLN co mi z Revoluta. Natomiast płatność kartą Millennium to dramat – różnica między Millennium a ING (teoretycznie też Revolut wyszła 6 zł na 100 PLN). Podsumowując nieco się zawiodłem, bo miało być taniej niż w banku i podważa to sens zakładania Revoluta.

    Darek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.