W tym wpisie postaram się przedstawić jaka jest według mnie na dziś najlepsza platforma krypto i dlaczego. Dalej opiszę główne funkcje tej platformy i przedstawię, jak wygląda korzystanie z niej od strony użytkownika.

Najlepsza platforma krypto to …

Crypto.com – platforma, z której korzystam już od ponad 2 lat i jeszcze nigdy się nie zawiodłem. Ponadto patrząc na liczbę nowych funkcjonalności jakie dodają każdego tygodnia to nie mają sobie równych. Wśród innych projektów krypto jakie obserwuję nie ma równie aktywnego jak Crypto.com. Do tego wszystkiego dochodzi niezwykła użyteczność systemu i płynność tokenów MCO i CRO.

Poniżej lista kilku najważniejszych funkcjonalności platformy. Jest ich tak dużo, że nie sposób wszystkie wymienić. Ponadto niemal w każdym tygodniu pojawiają się kolejne, więc jak czytasz ten wpis to całkiem możliwe, że udostępniono co najmniej kilka nowych.

Aplikacja mobilna

Sercem ekosystemu jest aplikacja mobilna. Za pewne wielu z Was zna aplikację Revolut. W dużym uproszczeniu można napisać, że aplikacja Crypto.com jest bardzo podobna i podstawowa funkcja jaką jest wymiana walut między sobą wygląda bardzo podobnie. Natomiast platforma krypto jak sama nazwa wskazuje skupia się przede wszystkim na kryptowalutach. Są też konta FIAT (USD, EURO, PLN itp.), ale służą one przede wszystkim do przelewów do i z aplikacji, czyli do kontaktu ze światem bankowości tradycyjnej nie uznającej jak na razie walut cyfrowych.

Za pomocą aplikacji można kupować, sprzedawać, płacić, przelewać 21 walut FIAT i 64 kryptowaluty. Oprogramowanie zapewnia dostęp, zarządzanie i wydawanie środków za pomocą płatności online lub karty VISA MCO.

Kupowanie

Doładowanie kont FIAT może się odbywać za pomocą transferu bankowego SEPA, SWIFT lub za pomocą kryptowalut.

Crypto.com App - przelew sepa

Zakup walut cyfrowych natomiast może być realizowany za pomocą konta FIAT, karty debetowej/kredytowej lub wykorzystując inne kryptowaluty.

Crypto.com - zakup CRO

Wysyłanie

Wysyłanie może być realizowane:

 • Do innych użytkowników aplikacji Crypto.com lub użytkowników którzy nie mają jeszcze konta (w celu odebrania środków muszą się zarejestrować).
Crypto.com - wysyłanie do znajomych
 • Do innego portfela kryptowalutowego (zewnętrznego).
Crypto.com - lista kryptowalut do wypłaty
 • Na konto bankowe (waluty FIAT – SEPA, SWIFT).
Crypto.com - wypłata FIAT

Śledzenie notowań kryptowalut

Aplikacja daje też możliwość monitorowania ponad 200 walut cyfrowych. Można śledzić ceny, ilość, kapitalizacja rynkowa, procentowa zmiana i wiele innych informacji. Są tam też wykresy zmienności procentowej i cenowej danej kryptowaluty w stosunku do waluty FIAT ustawionej w aplikacji oraz do Bitcoina (BTC).

Opłaty

Przy zakupie, wymianie i sprzedaży kryptowalut i FIAT nie ma żadnych jawnych opłat. Piszę tak bo zdaję sobie sprawę, że koszt zakupu i sprzedaży może być uwzględniony w cenie.

Kursy są bardzo dobre, więc jeśli nawet jakieś opłaty są dodawane do ceny to są one bardzo małe. Wielokrotnie porównywałem ceny zakupu i sprzedaży z tymi giełdowymi i nie odbiegały one ani w jedną ani w drugą stronę. Spread (różnica między ceną zakupu i sprzedaży) jest niewielki.

Uwagi

 • Można mieć tylko 5 kont FIAT.
 • Nie wszystkie waluty są sparowane – większość kryptowalut jest sparowana tylko z Bitcoinem (BTC), Crypto.com (CRO) i Tether (USDT).
 • Za wypłatę kryptowalut naliczane są opłaty – podczas przesyłania walut cyfrowych do innego zewnętrznego portfela mogą być naliczane opłaty.
 • W celu dokonania wypłaty FIAT trzeba wcześniej z tego samego konta, na które się robi wypłatę, zrobić przelew do Crypto.com.

Wszystkie limity i opłaty można zobaczyć w aplikacji. Na stronie głównej klikamy kółko zębate w lewym górnym rogu i z listy opcji wybieramy Fees & Limits.

Więcej informacji tutaj.

Karty

Crypto.com posiada w ofercie karty płatnicze VISA za pomocą której można dokonywać płatności wszędzie gdzie obsługiwana jest VISA. Niestety karty są na razie dostępne w USA i Azji. W tym kwartale karty pojawiają się powoli w Europie. W tym miesiącu poinformowano, że rozpoczęto wysyłkę kart w Angli. Na tą chwilę nie mam jeszcze swojej karty dlatego nie jestem w stanie opisać jak dokładnie wygląda korzystanie z karty. Natomiast z informacji dostępnych w internecie wynika, że aby dokonać płatności trzeba najpierw “zasilić kartę”. Polega to na wymianie kryptowaluty na walutę FIAT, w której rozliczana jest karta np. EURO. Jeśli ma się dostateczną ilość EURO na karcie to można dokonać płatności.

Dodatkowo posiadanie karty daje kilka bonusów. Liczba bonusów i ich wysokość jest uzależniona od tego jaką ilość kryptowaluty MCO się “stakeuje”. „Stake” lub „Staking” oznacza trzymanie MCO w portfelu przez uzgodniony okres czasu. Wśród bonusów są między innymi cashback, subskrypcja Spotify, subskrypcja Netflix, subskrypcja Amazon Prime, zniżka Expedia i AirBnB oraz inne. Ostatnio wprowadzili jeszcze dostęp do programu Lounge Key, który umożliwia korzystanie na lotniskach ze specjalnych stref dla podróżnych. Korzystanie z subskrypcji polega na tym, że definiuje się płatność za subskrypcję z karty MCO a firma zwraca określoną wartość na konto po dokonaniu opłaty za wybraną usługę. Natomiast są pewne ograniczenia:

 • Spotify: USD 12.99 lub równoważność w innej walucie (maksymalna wartość zwrotu opłaty miesięcznej za subskrypcję)
 • Netflix: USD 12.99 lub równoważność w innej walucie (standardowa subskrypcja miesięczna – HD, 2 ekrany)
 • Expedia: USD 50 lub równoważność w innej walucie
 • Amazon Prime: USD 12.99 lub równoważność w innej walucie
 • Airbnb: USD 100 lub równoważność w innej walucie

Dużym plusem jest brak jakichkolwiek opłat za kartę. Natomiast są odpowiednie pozycje więc podejrzewam, że może się to zmienić w przyszłości. To samo dotyczy bonusów. Jest informacja, że firma w każdej chwili może to zmienić. Łatwo jest obiecywać jak nie ma jeszcze dostępu do usługi, dlatego traktowałbym to bardziej jako chwyt marketingowy niż fakt. Mam nadzieję, że już niebawem dostanę swoją kartę i będę w stanie to sprawdzić.

Więcej informacji tutaj.

Zarabianie

Crypto.com - zarabianie

Na kryptowalutach trzymanych w portfelu można zarobić odsetkido 12% na stablecoinach, do 8% na kryptowalutach, do 18% na tokenie Crypto.com (CRO). Są trzy poziomy zarabiania zależne od tego na jak długi okres “zamraża” się dane aktywa:

 • Flexible – jednostki możemy w każdej chwili wypłacić
 • 1-month – jeden miesiąc – środki są zamrażane na 1 miesiąc +(1% do 2%)
 • 3-month – trzy miesiące – środki są zamrażane na 3 miesiące +(2% do 4%)

Przykładowo jeśli podstawowe oprocentowanie wynosi 4% to jest one dostępne na poziomie Flexible. Poziom 1-month i 3-month to odpowiednio +2% i plus 4% czyli w sumie 6% i 8%.

Dodatkowo osoby które mają zamrożone tokeny MCO w ilości 500 lub wyższej zarabiają 2% więcej do podstawowego oprocentowania.

Jest dostępny jeszcze jeden bonus wprowadzony w Q12020 dla osób, które mają zamrożone tokeny MCO w ilości 5000 lub więcej. Tutaj również oprocentowanie podnoszone jest o dodatkowe 2%. Oprocentowanie jest liczone w skali roku. Lista dostępnych kryptowalut obejmuje aktualnie 21 różnych walut cyfrowych i stale jest powiększana.

Pożyczanie

Natychmiastowy kredyt w stablecoin TUSD, PAX, USDC, USDT. Polega to na tym że wpłaca się jedną z dostępnych kryptowalut i połowę wartości wpłaconego kapitału można odebrać w postaci kredytu. Jest on oprocentowany 12% lub 8% (w skali roku) jeśli zamroziło się 500 jednostek lub więcej MCO. Kredyt jest przyznawany natychmiastowo na maksymalnie 12 miesięcy. Spłata kredytu i odsetek jest dowolna – można spłacać w dowolnym tempie i odstępach czasowych. Zwrot musi być w tej samej walucie w jakiej otrzymało się kredyt.

Inwestowanie

Ta funkcja od Q12020 jest dostępna tylko dla użytkowników Private czyli takich którzy mają zamrożone 5000 lub więcej tokenów MCO. Wcześniej miałem okazję z niej korzystać. Polega to na tym, że wpłaca się do tej opcji określoną wartość Bitcoina (BTC). Następnie wybierany jest typ portfolio i na jego bazie za przekazaną wcześniej kwotę kupowane są kryptowaluty do portfela inwestycyjnego. W zależności od warunków na rynku system i pracownicy firmy, którzy za nim stoją sami podejmują decyzje o wartości poszczególnych kryptowalut w portfelu inwestycyjnym.

Płacenie

Crypto.com - nagrody

Płacenie z wykorzystaniem platformy Crypto.com jest możliwe nie tylko za pomocą karty VISA MCO. Można dokonywać płatności online zarówno innym użytkownikom jak i zarejestrowanym sklepom, które zintegrowały się z systemem. Jednym ze sklepów akceptującym płatności Crypto.com jest sklep https://shop.crypto.com/, gdzie można kupić ubrania firmowe.

Można się w prosty sposób zarejestrować jako sprzedawca i za pomocą kilku linii kodu lub odpowiedniej integracji uruchomić płatności z wykorzystaniem platformy w swoim sklepie. Sama płatność polega na tym, że w sklepie generowany jest odpowiedni kod QR, który można odczytać za pomocą aplikacji.

Można też płacić w sklepach przez karty podarunkowe. Polega to na tym, że kupuje się w aplikacji odpowiednią “gift card” i przy składaniu zamówienia w danym sklepie dokonuje się płatności za pomocą odpowiedniego kodu. Można w ten sposób zapłacić za towar np. na allegro.

Dodatkowo za dokonanie płatności za pomocą tokenu Crypto.com (CRO) można dostać do 10% zwrotu. Więcej szczegółów tutaj.

Giełda

W tym roku uruchomiono również giełdę Crypto.com. Można tam handlować kryptowalutami z bardzo dobrymi opłatami które dodatkowo można znacznie obniżyć płacąc i zamrażając kryptowalutę CRO. Zastaw jest blokowany na 6 miesięcy, ale można zarobić na nim 20% w skali roku. Giełda nie jest dostępna w aplikacji mobilnej tylko w aplikacji webowej pod adresem crypto.com/exchange.

Bezpieczeństwo

Ważną rzeczą jest bezpieczeństwo naszych środków. Według informacji na stronie 100% kryptowalut posiadanych przez użytkowników jest przetrzymywana w tzw. cold storage. Jest to zabezpieczony magazyn offline. W tym zakresie platforma współpracuje z firmą Ledger. Jest to światowy lider w zakresie rozwiązań bezpieczeństwa i infrastruktury dla kryptowalut i aplikacji blockchain, integrujący swoje instytucjonalne rozwiązanie powiernicze, Ledger Vault, wykorzystując HSM (sprzętowe moduły bezpieczeństwa) i technologie multi-signature.

Środki są również ubezpieczone na 260 milionów USD od kradzieży lub bezpośredniej utraty przez inną firmę będącą liderem na rynku ubezpieczeń.

Crypto.com utrzymuje waluty FIAT klientów na rachunkach bankowych depozytariusza, które są zabezpieczone i regulowane. Dla rezydentów USA, salda w USD są objęte ubezpieczeniem FDIC, do kwoty 250 000 USD. W europie gwarancje bankowe sięgają kwot 100 000 EURO – niestety nie znalazłem informacji kto obsługuje platformę w tym zakresie. Zachowujesz własność walut na rachunkach bankowych, tj. Crypto.com ani jego wierzyciele nie mogą ubiegać się o Twoje fundusze pieniężne.

Infrastruktura jest zapewniana przez jednego z dużych dostawców usług chmurowych czyli Amazon Web Services (AWS). Daje to gwarancję to zgodności z odpowiednimi wymogami prawa i bezpieczeństwa. Więcej na ten temat można poczytać na stronie AWS.

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnej również spełnia dobre standardy. Są to między innymi zabezpieczenia:

 • za pomocą nazwy użytkownika i hasła,
 • biometryczne (odcisk palca),
 • weryfikacja email – niektóre operacje trzeba potwierdzać klikając w specjalny link wysyłany na adres email,
 • weryfikacja telefoniczna,
 • aplikacja Authenticator do dwustopniowej autentykacji.

Firma też zdobyła szereg certyfikatów i pozytywnych ocen. Są to między innymi:

 • Kudelski Blockchain Security Center – w zakresie bezpieczeństwa,
 • ISO27001:2013, PCI:DSS 3.2.1, poziom 1 – w zakresie bezpieczeństwa informacji,
 • PCI:DSS – w zakresie bezpieczeństwa płatności,
 • CCSS (CryptoCurrency Security Standard) – w zakresie bezpieczeństwa kryptowalut,

Należy wziąć jeszcze pod uwagę fakt, że pomimo wielu zalet jest to usługa zcentralizowana tak jak bank czy Revolut. Zatem Crypto.com w pełni kontroluje nasze środki.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Najlepsza platforma krypto – podsumowanie

Jak udało mi się przedstawić na platformie można znaleźć wiele ciekawych funkcji a to tylko wierzchołek góry lodowej. W rzeczywistości system daje dużo więcej możliwości i stale się rozwija. Dlatego właśnie jest to według mnie najlepsza platforma krypto jakiej obecnie używam. Zainteresowanych dołączeniem do platformy zapraszam tutaj (link afiliacyjny). Ponadto, jeśli ktoś odezwie się do mnie to przeleję na jego konto równoważność 50 zł w tokenie CRO. Dotyczy tylko osób, nie założyły jeszcze konta. Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana to zostaw komentarz albo napisz do mnie.

Materiały i informacje publikowane w tym artykule służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny stanowić wyłącznej podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. W szczególności informacje te nie stanowią rekomendacji do inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu rozporządzenia Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2017.1768 t.j. z dnia 2017.09.22), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

11 komentarzy

 1. witam.. nigdzie nie mogę znaleść jak wyglada sprawa crypto .com a urząd skarbowy??
  czy te konto na crypto jest w jakiś sposób udostępniane władzom podatkowym?.

  jacek
  1. Niestety nie wiem. Podejrzewam, że Urząd Skarbowy, tudzież inne organizacje rządowe mogą poprosić o takie dane daną instytucję finansową np. crypto com. Dlatego ja dla świętego spokoju rozliczam wszelkie operacje na walutach wirtualnych w PIT.

   pawellipowczan
 2. Pingback:Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości hosting? - Lepsza wersja

 3. Ok, zarejestrowałem się z refa i pytanie mam związane z przyznanym bonusem. Jak go aktywować? Czy mam wpłacić jakąś ilość krypto lub fiat i zamienić to na CRO i trzymać przez jakiś okres czasu?

  SB
  1. Tak. Trzeba kupić dowolnym sposobem (przez FIAT albo przez krypto) 1000 CRO i zamrozić na 6 miesięcy. Musisz generalnie postępować zgodnie z instrukcją tutaj: Procedura otrzymania nagrody 50USD Crypto.com. Pełny opis jest dostępny tutaj.

   pawellipowczan
 4. Czy otrzymałeś już kartę VISA?
  Ja czekam na swoją już kilka miesięcy.
  Pytania do suportu nic nie dają, bo odpowiada tylko robot, który podaje linki do manuala z którego nic nie wynika.

  Ciekawy jestem czy tylko ja mam problem z karta Visa, czy ogólnie do polski nie wysyłają?

  1. Tak. Otrzymałem kartę około miesiąc po ogłoszeniu, że karty są już dostępne w EU. Najpierw miałem przez 2-3 tygodnie Pending a potem 2-3 tygodnie Issued no i w końcu dostałem. Natomiast ja byłem w tym projekcie prawie od początku i to mogło mieć znaczenie. Jeśli chodzi o support to rzeczywiście na początku jest bot, ale po wyczerpaniu się jego “kompetencji” można albo wysłać wiadomość albo przełączyć się na chat z konsultantem. Kilka razy się z nimi kontaktowałem i zawsze dostawałem szybką i wyczerpującą odpowiedź. Natomiast nie wiem czy Ci z tym pomogą.

   pawellipowczan
  1. Tron nie jest wspierany na razie przez tą platformę. Nie wiem czy i kiedy będzie – nie było do tej pory żadnej informacji w tej sprawie. Lista wspieranych kryptowalut znajduje się na stronie. Chyba jedyną opcją zakupu tron jest wymiana z innej kryptowaluty na giełdzie, albo wymiana z EURO.

   pawellipowczan
 5. Pingback:Wypłata kryptowalut - Crypto.com - Lepsza wersja

 6. Pingback:Zakup za pomocą kryptowalut na Allegro.pl - Lepsza wersja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.