Konferencja Microsoft Ignite The Tour Prague to wydarzenie, w którym brałem udział 24.02.2020. Poniżej, moja krótka notatka z pierwszego dnia wydarzenia i kluczowe dla mnie kwestie jakie udało mi się wydobyć.

Sesje w jakich brałem udział

Wziąłem udział w całej ścieżce “Developing cloud native applications”. Tematem było tworzenie i wdrażanie aplikacji w chmurze, które są łatwe w zarządzaniu, niezawodne, opłacalne i skalowalne. Światowi eksperci dzielili się wskazówkami, narzędziami i najlepszymi praktykami dotyczącymi tworzenia i skalowania aplikacji w chmurze.

Bardzo podobało mi się to, że do wszystko o czym mówili prelegenci jest dostępne na github. Łącznie ze skryptami, komendami i kodami źródłowymi jakie były użyte w prezentacji. Można sobie wrócić do tych materiałów oraz sprawdzić wszystko u siebie.

Kluczowe kwestie

Nowa przeglądarka Microsoft Edge

Zaprezentowano 10 powodów dla których warto korzystać z nowej przeglądarki Microsoftu. Były to między innymi, personalizacja, synchronizacja między urządzeniami, narzędzia dla programistów i wsparcie dla aplikacji, niekompatybilnych z nowymi przeglądarkami. Nie jestem w stanie przytoczyć wszystkich, ale zainteresowało mnie to na tyle, że planuję dać tej przeglądarce w najbliższym czasie szansę.

Windows Terminal

Aplikacja w której można pisać komendy w różnych środowiskach takich jak PowerShell, Ubuntu, CMD, Azure Cloud Shell i wiele innych. IMHO, bardzo przydatne narzędzie.

Azure CLI

Warto korzystać z terminala i komend CLI głównie z powodu powtarzalności i możliwości odtwarzania na podstawie tych komend całego środowiska.

Azure CLI environment variables

Environment variables w środowisku Azure Cloud Shell to jeden ze sposobów na parametryzowanie swoich zapytań w konsoli. Dzięki temu można ograniczyć liczbę pomyłek jakie mogą się pojawić w trakcie pisania komend.

Azure ARM Templates

ARM – Azure Resource Manager. Chodzi o to żeby każdy mógł uruchomić kod i wdrożyć identyczne środowiska Azure u siebie. Aby zaimplementować infrastrukturę jako kod dla rozwiązań platformy Azure, używa się w tym celu właśnie szablonów Azure Resource Manager. Szablon jest plikiem JavaScript Object Notation (JSON), który określa infrastrukturę i konfigurację projektu. Dzięki temu można go łatwo współdzielić i wersjonować.

Microsoft Whiteboard

Brałem udział w prezentacji urządzeń Microsoft i zainteresowała mnie aplikacja Microsoft Whiteboard. Powodem mojego zainteresowania było to, że jakiś czas temu szukałem narzędzia, które umożliwiłoby mi i mojemu zespołowi realizację EventStorming-u zdalnie. Wielu korzystających z tej metodologii powie, że zdalny EventStorming to pomyłka, ale w moim przypadku czasami nie ma innej możliwości i szczerze jestem innego zdania.

Certificate voucher

Dla wszystkich uczestników konferencji jest dostępny voucher na egzamin certyfikacyjny Microsoft.

Jessica Deen

Niesamowita kobieta, która w bardzo ciekawy sposób prezentuje tematy konteneryzacji i Kubernetes. Warto ją obserwować i jeśli ktoś kiedyś będzie miał okazję być na konferencji gdzie będzie przemawiać to można iść w ciemno.

Podsumowanie

Ogólnie pierwszy dzień konferencji Microsoft Ignite The Tour uznaję za bardzo udany. Po raz kolejny Microsoft nie zawiódł mnie ani jako organizator ani jako firma wspierająca innowacje i udostępniająca ludziom i organizacjom narzędzia i technologie do budowy systemów i aplikacji na miarę XXI wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.