Handel kryptowalutami bez opłat

Temat handlu kryptowalutami przewija się ostatnio bardzo często wśród moich znajomych i w grupach w których jestem członkiem. Ja sam przerabiałem ten temat na wiele sposobów i uczyłem się na własnych błędach. Giełdy kryptowalut stały się ostatnio bardzo chciwe i za wszelakie operacje płaci się często wysokie opłaty. Ponadto aktualnie wszystkich kryptowalut i tokenów jest ponad 1500 i w zależności od pomysłu ich twórców są one dostępne na różnych giełdach więc często trzeba “przelewać” aktywa między giełdami w celu wykonania odpowiedniej transakcji. Jakiś czas temu zadałem sobie pytanie czy jest możliwy handel/wymiana kryptowalut bez płacenia tych prowizji? Okazuje się że tak i ten wpis chciałem właśnie temu poświęcić.

Zakup kryptowalut

Jeśli wiesz na czym polega kupowanie kryptowalut i jakie opłaty temu towarzyszą to zachęcam do ominięcia tego akapitu i przejścia bezpośrednio do sekcji “Handel bez opłat”. Poniżej przedstawiam tylko krótką analizę zakupu kryptowalut na potrzeby tego wpisu.

Żeby wymienić walutę FIAT na walutę kryptograficzną (kryptowalutę) trzeba wykonać kilka czynności:

 1. Znaleźć odpowiednią giełdę która handluje kryptowalutą, która nas interesuje (polecam stronę cryptowisser.com – można tam znaleźć odpowiednią giełdę za pomocą filtrów i zestawienia).
 2. Zarejestrować się na giełdzie znalezionej w poprzednim punkcie.
 3. Dokonać weryfikacji (opcjonalnie) – na niektórych giełdach weryfikacja nie jest wymagana, albo jest wymagana tylko w celu zwiększenia limitów.
 4. Przelać walutę FIAT na giełdę.
 5. Wymienić walutę FIAT na kryptowalutę.
 6. Przelać kryptowalutę na swój bezpieczny portfel – nie jest to obowiązkowe – można trzymać kryptowalutę na “rachunku” giełdowym, ale w pewnym sensie nie należy ona do nas no i nie jest tam w pełni bezpieczna.

Ile można “stracić” na takich operacjach? Całkiem sporo co postaram się pokazać na przykładzie jednej z najbardziej znanych giełd kryptowalut w Polsce czyli Bitbay:

Założenia:

 • Kwota transakcji: 1000zł
 • Zakup bitcoin po kursie 27577zł (dla uproszczenia przyjąłem taką wartość żeby łatwiej się liczyło)

Koszty:

 • Rejestracja 0zł.
 • Założenie konta FIAT/krypto 0zł.
 • Prowadzenie konta 0zł.
 • Wpłata przelewem z konta PLN – dla większości polskich rachunków prywatnych przelewy wychodzące na rachunek polski (a na taki się przelewa do Bitbay) są wolne od opłat 0zł. Uwaga! Przelew może w skrajnym przypadku iść nawet kilka dni jeśli zlecimy go w piątek po południu (dojdzie najprawdopodobniej w poniedziałek rano dopiero).
 • Handel na giełdzie – opłata procentowa od kwoty transakcji – dla naszego przykładu jest to 0.43% (procent dla przyjmującego ofertę tzw. taker, bo zakładam, że nie chcemy czekać tylko kupić kryptowalutę od razu). Z transakcji otrzymałem 0.03626210 BTC z czego została pobrana opłata za transakcję o wartości 0.00015593 (4.30zł)
 • Przelew na własny portfel: 0.00045 (12,40zł)

Jak widać cała transakcja pochłonęła około 16,50zł – niby niewiele, ale to była tylko jedna transakcja dla stosunkowo małej kwoty. Przy obracaniu większej kwoty i wykonaniu większej liczby transakcji to już robi się z tego duża kwota. Przykładowo od początku mojej “przygody” z kryptowalutami (około 6 miesięcy) wykonałem około 100 różnego rodzaju transakcji (można uśrednić wartość transakcji do 1000zł tak jak w przykładzie) i 10 wypłat (wypłata jest również wtedy kiedy przelewamy z jednej giełdy na inną – to ma niekiedy sens, ale to temat na inny wpis). Łatwo policzyć, że wszystkich opłat miałbym około 1650zł. Można powiedzieć, że te opłaty są potrzebne – w końcu giełdy muszą z czegoś żyć, no i także trzeba opłacić górników, ale skoro da się to ominąć to znaczy, że ktoś jest w stanie ponieść te wszystkie koszty za nas i jeszcze na tym zarobić.

Handel bez opłat

Żeby uniknąć tych wszystkich opłat potrzebne nam będzie konto Revolut (zamiast Revoluta może być też zwykłe konto walutowe w EUR, ale płatność za pomocą Revolut jest bardzo prosta i szybka) i konto na giełdzie Coinbase/GDAX/Pro.Coinbase – bez obaw wszystkie te giełdy należą do jednego właściciela – Coinbase i wystarcz się zarejestrować tylko raz. Ale po kolei:

 1. Rejestrujemy się na giełdzie Coinbase https://www.coinbase.com – link afiliacyjny (dostajesz 10USD jeśli skorzystasz z tego linku i wykonasz transakcje za około 100USD). Dobrą praktyką jest włączenie dwustopniowej weryfikacji za pomocą aplikacji Authenticator (Google Authenticator, albo Microsoft Authenticator)
 2. Rejestrujemy konto w systemie https://revolut.com (link afiliacyjny) – jest to potrzebne żeby za darmo wykonać przelew SEPA w EURO na swoje konto w Coinbase – rejestracja jest bardzo prosta i nie powinna zająć więcej niż 15 minut (rejestracja na telefonie – nie ma wersji aplikacji na komputer PC).
 3. Po rejestracji musimy najpierw zasilić konto PLN Revolut – najłatwiej to zrobić za pomocą karty kredytowej bo jest to natychmiastowe, można też skorzystać z Google Pay (działa bardzo podobnie do karty kredytowej).
  1. Wybieramy konto w walucie zgodnej z kartą z jakiej wykonujemy doładowanie i klikamy przycisk +.

   Revolut doładowanie krok 1
   Revolut doładowanie krok 1
  2. Wprowadzamy kwotę i wybieramy sposób doładowania klikając w pole wyboru “Za pomocą”  – karta albo google pay. Po wprowadzeniu kwoty i wybraniu sposobu doładowania klikamy “Doładuj”.
   Revolut doładowanie krok 2
   Revolut doładowanie krok 2

   Revolut doładowanie krok 3
   Revolut doładowanie krok 3
  3. Jeśli wszystko wprowadziliśmy poprawnie to dostaniemy potwierdzenie poprawnego przeprowadzenia operacji.

   Revolut doładowanie krok 4
   Revolut doładowanie krok 4
  4. A nasze konto zostanie doładowane odpowiednią kwotą.

   Revolut doładowanie krok 5
   Revolut doładowanie krok 5
 4. Następnie należy wykonać konwersję z rachunku PLN na EUR – kursy są bardzo korzystne – dużo lepsze niż w kantorze i aktualizowane w trybie rzeczywistym.
  1. Klikamy przycisk wymiana.

   Revolut wymiana krok1
   Revolut wymiana krok1
  2. Wprowadzamy kwotę jaką chcemy wymienić w walucie źródłowej i wybieramy walutę docelową (kwota waluty docelowej zostanie obliczona automatycznie po aktualnym kursie – kurs zmienia się co kilka sekund co widać po zmieniającej się kwocie waluty docelowej) i klikamy przycisk “Wymień”.

   Revolut wymiana krok2
   Revolut wymiana krok2
  3. Jeśli wszystko wprowadziliśmy poprawnie to dostaniemy potwierdzenie poprawnego przeprowadzenia operacji.

   Revolut wymiana krok3
   Revolut wymiana krok3
  4. A stan naszego konta PLN został pomniejszony o konwertowaną kwotę a stan naszego konta EUR został powiększony o skonwertowaną kwotę.
   Revolut wymiana stan PLN
   Revolut wymiana stan PLN

   Revolut wymiana stan EUR
   Revolut wymiana stan EUR
 5. Kolejnym krokiem będzie zasilenie naszego konta EUR na giełdzie Coinbase (wygenerowanie danych do przelewu)
  1. Wybieramy zakładkę accounts.

   Coinbase deposit euro
   Coinbase deposit euro
  2. Na liście “Your Accounts” klikamy przycisk “Deposit” – zostanie wyświetlone okienko w którym wprowadzamy dane.

   Coinbase deposit euro
   Coinbase deposit euro
  3. Zapisujemy numer referencyjny do przelewu

   Coinbase deposit euro
   Coinbase deposit euro
  4. Zapisujemy pozostałe dane do przelewu (nazwę odbiorcy, IBAN i SWIFT)

   Coinbase deposit euro
   Coinbase deposit euro
 6. Kolejnym krokiem będzie przelew SEPA za pomocą transferu pieniężnego więcej informacji tutaj. Polega to na wybraniu opcji “Płatności” => “Przelew bankowy” => “Dodaj nowego odbiorcę” (dodajemy dane Coinbase).
  1.  Klikamy opcję “Płatności” a następnie “Przelew bankowy”

   Revolut przelew krok1
   Revolut przelew krok1
  2. Klikamy “Dodaj nowego odbiorcę”.

   Revolut przelew krok2
   Revolut przelew krok2
  3. Wprowadzamy dane odbiorcy – wybieramy jakiego typu odbiorca to jest – w naszym przypadku będzie to firma i klikamy “Kontynuuj”.

   Revolut przelew krok3
   Revolut przelew krok3
  4. Wprowadzamy kraj “Estonia” i walutę EUR i klikamy “Kontynuuj”.

   Revolut przelew krok4
   Revolut przelew krok4
  5. Wprowadzamy nazwę IBAN i SWIFT i klikamy “Zapisz odbiorcę”.

   Revolut przelew krok5
   Revolut przelew krok5
  6. Po kliknięciu zostaniemy poproszeni o podanie kodu autoryzującego (zostanie on uzupełniony automatycznie jeśli aplikacja Revolut jest uruchomione na telefonie którego numer powiązany jest z kontem wykorzystywanym w aplikacji – przyjdzie na urządzenie na którym wykonujemy operację sms z kodem)

   Revolut przelew krok6
   Revolut przelew krok6
  7. Jeśli wszystko przebiegło poprawnie to nowy odbiorca został dodany o czym zostaniemy poinformowani za pomocą odpowiedniego komunikatu.

   Revolut przelew krok7
   Revolut przelew krok7
  8. Po kliknięciu przycisku “Zakończ” wybieramy (klikamy) na dodanym odbiorcy (powinien znajdować się na liście) i wprowadzamy odpowiednią kwotę do przelewu i koniecznie wprowadzamy numer referencyjny Coinbase wygenerowany podczas tworzenia depozytu w kroku generowania danych do przelewu Coinbase. Po wprowadzeniu danych klikamy przycisk “Send”.

   Revolut przelew krok8
   Revolut przelew krok8
  9. Jeśli wszystkie dane zostały wypełnione prawidłowo to dostaniemy odpowiednie powiadomienie.
   Revolut przelew krok9
   Revolut przelew krok9

    

  10. Po chwili dostajemy maila z potwierdzeniem przekazania przelewu

   Revolut potwierdzenie przekazania przelewu
   Revolut potwierdzenie przekazania przelewu
  11. Po około 2 godzinach (dla przelewu Turbo – patrz uwaga na dole końcu aktualnego punktu) dostajemy kolejnego maila z potwierdzeniem realizacji przelewu

   Revolut potwierdzenie realizacji przelewu
   Revolut potwierdzenie realizacji przelewu
  12. Po kolejnych około 2 godzinach (dla przelewu Turbo – patrz uwaga na dole końcu aktualnego punktu) dostajemy maila z Coinbase o otrzymaniu depozytu
   Coinbase potwierdzenie otrzymania depozytu
   Coinbase potwierdzenie otrzymania depozytu

   Uwaga! Zaprezentowany przeze mnie przelew jest przelewem “Turbo” który zwykle dociera do odbiorcy następnego dnia albo nawet tego samego jeśli jest robiony wystarczająco wcześnie. Jednakże w darmowej wersji konta Revolut ten rodzaj przelewu jest płatny więc jeśli chcemy zachować brak opłat to musimy użyć standardowego przelewu (wykonuje się go analogicznie jak przelew turbo), który dociera do odbiorcy w kilka dni.

 7. Po pojawieniu się środków na koncie Coinbase możemy je przenieść bezpośrednio na konto z giełd GDAX/Pro.Coinbase.
  1. Logujemy się do Pro.Coinbase (jeśli jesteśmy zalogowani do Coinbase to nie trzeba się jeszcze raz logować – zostaną wykorzystane nasze poświadczenia z Coinbase) i przechodzimy do zakładki My Wallets – jest tam kilka portfeli ale nas interesuje teraz Euro

   Pro.Coinbase portfele eur
   Pro.Coinbase portfele eur
  2. Klikamy przycisk “Deposit” w lewym dolnym rogu, wybieramy walutę Euro, przechodzimy na zakładkę “COINBASE EUR WALLET”, podajemy ilość (Amount) jaką chcemy przelać i klikamy “DEPOSIT EUR”

   Pro.Coinbase depozyt eur
   Pro.Coinbase depozyt eur
  3. Jeśli wszystko przebiegło poprawnie to dostaniemy potwierdzenie zakończenia depozytu i na naszym koncie znajdzie się odpowiednia suma.
   Pro.Coinbase potwierdzenie depozytu
   Pro.Coinbase potwierdzenie depozytu

   Pro.Coinbase stan konta po depozycie
   Pro.Coinbase stan konta po depozycie
 8. Dodajemy ofertę zakupu kryptowaluty (np. BTC – Bitcoin) – na giełdach GDAX i ProCoinbase opłaty transakcyjne są pobierane tylko od tzw. takera (czyli od osoby która przyjmuje wystawioną ofertę). Tzw. maker jest zwolniony z opłat. Po dodaniu oferty pozostaje tylko czekać aż ktoś ją przyjmie – obrót na tych giełdach jest dość duży, więc nie powinniśmy czekać zbyt długo, chyba że daliśmy zbyt niską cenę.
  1. Przechodzimy na zakładkę Trade i wybieramy jaką kryptowalutę chcemy kupić – do wyboru mamy BTC (Bitcoin), BCH (Bitcoin Cash), ETH (Etherium), LTC (Litecoin). Ja wybrałem dla przykładu LTC.

   Pro.Coinbase wystawienie oferty krok1
   Pro.Coinbase wystawienie oferty krok1
  2. W lewym panelu w sekcji “Order Form” wybieramy “LIMIT”. Wprowadzamy cenę (Limit Price) za którą chcemy kupić oraz w polu wartość (Amount) klikamy Max. Upewnijmy się że mamy na dole zaznaczone “Post Only” – to zabezpieczy nas przed byciem Takerem jeśli taka oferty sprzedaży nawet znajduje się na liście ofert to nie będzie brana pod uwagę. Na koniec klikamy “PLACE BUY ORDER” i czekamy aż oferta zostanie wypełniona.

   Pro.Coinbase wystawianie oferty krok2
   Pro.Coinbase wystawianie oferty krok2
  3. Jeśli ktoś przyjmie naszą ofertę to na liście Open Orders oferta będzie miała stan Filled

   Pro.Coinbase wystawienie oferty krok3
   Pro.Coinbase wystawienie oferty krok3
 9. Na koniec możemy dokonać wypłaty zakupionych kryptowalut na nasz portfel – wypłaty są zupełnie za darmo!! Taka praktyka jest bardzo rzadko spotykana (szczerze to na żadnej innej giełdzie nie widziałem podobnej praktyki). Jako wypłatę traktuje się również przelew na konto na innej giełdzie.

Takim to sposobem nie zapłaciliśmy za wszystkie te transakcje ani złotówki prowizji, czyli cała kwota jaką zainwestowaliśmy została zamieniona na kryptowalutę.

Aktualizacja kwiecień 2019

Od 22 marca Coinbase Pro zmieniło politykę jeśli chodzi o opłaty za transakcje i wprowadziło opłaty dla maker-ów. Wysokość opłaty jest uzależniona od volume obrotu na ich giełdzie z okresu 30 dni i zaczyna się od 0.15%. Więcej informacji można znaleźć tutaj. W dalszym ciągu jest to opłacalne ponieważ jest to jedna z mniejszych opłat na rynku.

15 komentarzy

  1. Kiedyś było tak, że na Coinbase Pro nie było opłat transakcyjnych i opłat za wypłatę na zewnętrzny portfel. Od pewnego czasu wprowadzili opłaty transakcyjne, natomiast opłat za wypłatę dalej nie ma. Aktualnie zatem przerzucanie na tą giełdę ma sens tylko po to żeby uniknąć opłaty za wypłatę. Szczegółowe informacje możesz znaleźć tutaj. Natomiast aktualna tabela opłat transakcyjnych jest dostępna tutaj.

   pawellipowczan
    1. Wszystko zależy co chcesz dokładnie zrobić. Jeśli chcesz kupić kryptowalutę i przelać ją na swój portfel to Coinbase Pro jest jedną z najlepszych opcji. Nie znam innej giełdy, która nie pobierałaby opłat za wypłatę. Ponadto ich opłaty transakcyjne są stosunkowo niskie (nie różnią się wiele od konkurencyjnych giełd). Możesz też rozważyć założenie konta na crypto.com i zakup w ich aplikacji albo na giełdzie – mają świetne produkty i usługi. Pisałem o tym tutaj. Najlepiej napisz co dokładnie chcesz osiągnąć to spróbujemy znaleźć dobrą ścieżkę.

     pawellipowczan
 1. Dzień Dobry,
  Mam problem związany z przelewem na Coinbase. Przelewu dokonałam 22.07.2020 i do chwili obecnej nie mam swoim portfelu na Coinbae. Przelew SEPA był wysłany o 11.38, przeszłam weryfikację kamerą a środków w dalszym ciągu brak. Zgłaszałam do Support i nic. A tak jest polecana aplikacja, przykre doświadczenie i bardzo boję się o swoje pieniądze gdyż pilnie ich potrzebuję.

  przygnębiona
  1. Ja przelewałem wielokrotnie i nigdy nie było z tym problemu. Pieniądze pojawiały się na portfelu Coinbase często nawet po kilku godzinach. Niestety nie bardzo mogę pomóc. Kontakt z support to jedyna droga. Mam nadzieję, że to się jakoś wyjaśni a może już problem został rozwiązany? Dziwi mnie też brak odpowiedzi z Coinbase. Firma wydaje się solidna, ale nie miałem jeszcze okazji kontaktować się z nimi.

   pawellipowczan
 2. Popełniłem błąd i wysłałem swoje euro ze swoimi danymi zamiast z reference number co mam zrobić , przelewu nie da się już cofnąć mija 1 dzień roboczy mam panikowac czy dostanę zwrot od banku że względu na złe dane ?

  Pablos
  1. Nie miałem nigdy takiego problemu. Napisz najlepiej do Revolut i upewnij się, że przelew wyszedł od nich (oni dość szybko odpisują). Jeśli wyszedł to napisz do Coinbase i podaj im dokładnie jakie dane podałeś w reference tak żeby przekierowali odpowiednią płatność na twoje konto. Powodzenia.

   pawellipowczan
 3. A jak zrobić przelew w drugą stronę, jeśli chce po najmniejszych kosztach wymienić BTC na PLN lub Euro aby mieć je spowrotem na koncie ? Jestem świeży w temacie dlatego pytam.

  Bartek
  1. Szczerze mówiąc nie znam darmowej metody. Wypłacałem kiedyś z coinbase zarówno przelewem do Revolut jak i przez paypal, ale w obu przypadkach jest prowizja, aczkolwiek w przypadku przelewu SEPA Euro do Revoluta tylko 0,15 EURO. Wydaje mi się jednak, że to się zmieniło i jak wypłacałem kilka miesięcy temu to było więcej.

   pawellipowczan
  2. W przyszłym miesiącu jak się uda to planuję przygotować artykuł na ten temat więc jak nie musisz pilnie wypłacać to znajdziesz u mnie na blogu opis krok po kroku. Ewentualnie jak będę wypłacał i uda mi się to sprawdzić to postaram się dać Ci znać.

   pawellipowczan
 4. Jestem w tym kompletnie zielony, ale czy jest tam jakis dzienny limit sprzedaży już zakupionych BTC na portfel EUR. Załóżmy że bitcoin urósł do wartości która Ci odpowiada i chcesz go sprzeać z zyskiem,

  Alpa Chino
  1. Z tego co wiem na coinbase.pro jest limit wypłat 10000USD ale można ich poprosić o zwiększenie limitu. Na coinbase są limity zależne od poziomu. Po osiągnięciu poziomu 1 (zweryfikowany numer telefonu i id) limit wypłat to 20000USD przez PayPal.

   pawellipowczan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.