Od kilkunastu godzin jest już dostępna aktualizacja Windows 10 Maj 2019 oznaczona jako 19H1, wersja 1903. Teoretycznie powinna być ona dostępna w ustawieniach systemowych Windows Update. Jednak z uwagi na fakt, że aktualizacje wypuszczane są do użytkowników stopniowo może jeszcze nie być dostępna w tamtym miejscu. Da się ją jednak wymusić za pomocą narzędzia Windows 10 Update Assistant, które można pobrać tutaj.

Najważniejsze zmiany

Póki co nie znalazłem wielu ważnych dla mnie zmian w nowej aktualizacji. Poniżej opis kilku z nich, które są dla mnie istotne.

Możliwość odinstalowania wbudowanych aplikacji

Nowa wersja Windows daje możliwość odinstalowania całkowitego aplikacji takich jak Poczta, czy Muzyka Groove. Można to zrobić z poziomu listy zainstalowanych aplikacji:

lub z poziomu listy aplikacji menu start:

Windows Sandbox

Tak zwana piaskownica systemu windows, czyli coś w rodzaju osobnej instancji Windows oddzielonej od bazowego systemu. Można w tej “piaskownicy” eksperymentować i nie będzie to miało wpływu nasze główne środowisko. Żeby włączyć tą opcję trzeba ją doinstalować w oknie opcji Windows Features:

Backup ważnych folderów

Można za pomocą OneDrive włączyć synchronizację ważnych folderów takich jak Dokumenty, Pulpit czy Zdjęcia. Żeby włączyć tę opcję klikamy prawym przyciskiem myszki na ikonce chmurki onedrive w tray-u a następnie wybieramy Settings, potem Backup > Manage backup i zaznaczamy odpowiednie foldery, które chcemy chronić.

Wskazówki

W celu przeglądnięcia innych zmian polecam aplikację “Wskazówki” sekcję “Co nowego”. Są tam dość przystępnie opisane ważniejsze zmiany.

Wszystkie zmiany

Kompletną listę zmian, jaką zawiera aktualizacja Windows 10 Maj 2019, znalazłem w poniższym artykule: Pełna lista zmian w Windows 10 May 2019 Update.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.